دانلود نمونه سوالات آیین نامه آزمون رانندگی

دانلود نمونه سوالات آیین نامه آزمون رانندگی (500 تست) + کتاب آیین نامه

در این فایل مجموعه ای از نمونه سالات آزمون آیین نامه راهنمایی رانندگی را برای مطالعه و آمادگی قبل از آزمون اصلی آماده کرده ایم که میتوانید با مطالعه این فایل سطح آمادگی خود را برای امتحان آیین نامه گواهینامه رانندگی مورد بررسی قرار دهید.

 • موضوع فایل : نمونه سوالات آزمون آیین نامه راهنمایی رانندگی
 • تعداد سوالات : 500 تست
 • نوع سوالات : تستی و تشریحی
 • نوع فایل : PDF

دانلود فایل

به شما هنرجوی عزیز توصیه میشود حتما فایلی برای شما تهیه کرده ایم را دانلود و مطالعه نمایید تا با آمادگی و اعتماد به نفس بیشتری در آزمون آیین نامه حاضری شوید و خود را درگیر آزمون مجدد و هدر رفتن زمان هزینه نکنید.

ما در این فایل 500 نمونه سوال مطرح شده آیین نامه را جمع آوری کرده ایم که تمام سوالات استاندارد بوده و به صورت تستی و پاسخ های تشریحی می‌باشد که علاوه افزایش دانش آیین نامه خود، میتوانید سطح خود را نیز برای آزمون اصلی محک بزنید. توجه داشته باشید شما با مطالعه 500 عدد تست آیین نامه تقریباً با تمام سوالات احتمالی آزمون آشنا خواهید شد و در آزمون نهایی با اعتماد به نفس کالا و بدون اشتباه آزمون را با موفقیت پشت سرخواهید گذاشتید. در صورتی که شما در آزمون آیین نامه بیشتر از 3 اشتباه داشته باشید اجازه شرکت در آزمون شهری را ندارید و باید هفته آینده مجدد در آزمون آیین نامه شرکت نمایید. پس توصیه ما به شما مطالعه این مجموعه تست ها می‌باشد تا در اولین مرتبه آزمون آیین نامه را با موفقیت پشت سر بگذارید.

همچنین در این مجموعه ما علاوه بر بررسی 500 تست ، متن کتب آیین نامه را که شمال 11 فصل میباشد را برای شما آماده کرده ایم تا شما هم متن کتاب آیین نامه را مطالعه نمایید هم به سوالات پاسخ دهید.

دانلود فایل

اما در ادامه این مقاله توضیحات فصلی در مورد شرایط کلی شرکت در کلاس ها و آزمون های دریافت گواهینامه ارائه خواهید کرد که مطالعه این مقاله میتواند به شما کمک کند که مسیر پیش روی خودتان مجسم و آمادگی لازم را داشته باشید.

اگر شما 18 سالگی را پشت سر گذاشته اید و میخواهید در آزمون دریافت گواهینامه رانندگی شرکت کنید به شما تبریک میگوییم و در این آزمون آرزوی موفقیت داریم. ممکن است شما کلاس های آموزشی خود را در آموزشگاه های مجاز تعلیم رانندگی شروع کرده باشید یا هنوز در جال جستجو بهترین آموزشگاه برای ثبت نام می‌باشید اما در هر صورت پس از پایان کلاس های آموزشی تئوری و شهری اولین آزمون شما، آزمون آیین نامه راهنمایی رانندگی میباشد که باید علاوه بر مطالعه کتاب آیین نامه، نکات مهمی را در این آزمون رعایت نمایید.

 

شاید اولین نکته ای که در مراحل دریافت گواهینامه باید اشاره کرد که تمام مراحل برای دخترخانم ها و آقاپسرها یکسان میباشد و تفاوتی در مراحل ثبت نام، هزینه ثبت نام، کلاس های آموزشی و در نهایت آزمون نهایی وجود نداشته و همه مراحل مشترک میباشد.

 

در اولین قدم باید اطلاع داشته باشید که برای شروع ثبت نام دورهای آموزشی و آزمون گواهینامه چه مدارکی را لازم داریم.

 1. سن 18 سال تمام، برای محاسبه باید امسال را منهای سال تولد خود کنید اگر عدد حاصل بزرگتر از 18 سال بود شما مجاز هستید و اگر عدد به دست آمده برابر با 18 بود باید تا روز تولدتان صبر نمایید.
 2. اصل کارت ملی ( یا کارت ملی موقت) + کپی پشت و رو
 3. اصل شناسنامه + کپی صفحه اول
 4. تعداد 8 عدد عکس پرسنلی سایز 3 در 4 با پس زمینه سفید و حجاب کامل برای خانمها
 5. کارت گروه خونی، که این کارت را با مراجعه به آزمایشگاه های مورد تأیید با یک آزمایش خون ساده و هزینه ناچیز به شما ارائه خواهد شد.
 6. گواهی پزشک چشم پزشک از بین پزشکان معتمد معرفی شده نیروی انتظامی.
 7. آدرس محل سکونت هنرجو به همراه کدپستی.
 8. پرداخت هزینه آموزشگاه.
 9. پرداخت هزینه های دولتی (نیروی انتظامی و شهرداری)

 

دقت داشته باشید برای واریزی مبالغ حتماً به آموزشگاه خود مراجعه و مبالغ و شماره حساب ها را ابتدا استعلام نمایید و بعد پرداختی را انجام دهید.

 

هزینه آموزشگاه :

هزینه کلاس های آموزشی شامل کلاس های تئوری و عملی مبلغ 548 هزار تومان میباشد.

 

هزینه های دولتی :

شما به جزء هزینه های آموزشگاه، برای شرکت در آزمون اصلی نیاز دارید تا مبالغی را پرداخت نمایید. این مبالغ به نسب هزینه آموزشگاه هزینه زیادی نمی‌باشد اما تعداد آنها گاهی هنرجو ها دچار سردرگمی میکند که لیست آنها به شرح زیر میباشد.

 • بنام شرکت پژوهش و توسعه ناجی مبلغ 120000 ريال به شماره حساب 0105968801004
 • بنام شهرداری مبلغ 1000 ريال به شماره حساب 3111000048006
 • بنام نیروی انتظامی مبلغ 10000 ريال به شماره حساب 2171159008009
 • بنام نیروی انتظامی مبلغ 200000 ريال به شماره حساب 2171151303003

توجه داشته باشید هزینه های فوق حتماً در بانک و فیش بانکی بنام هنرجو و در شعب بانک های ملی انجام شود.

دانلود فایل

 

اما پس از تکمیل مدارک کلاس های آموزشی شما شروع خواهد شد که باید نکات مهمی را دقت داشته باشید که در زمان و هزینه خود صرفه جویی نمایید.

پس از تکمیل مدارک و ارائه به آموزشگاه و ثبت نام کلاس های تئوری شما شروع خواهد شد. توجه داشته باشید کلاس های تئوری به صورت مشترک با سایر هنرجویان برگزار میشود و اگر شما جلسه اول را غیبت داشته باشید دیگر اجازه حضور در این دوره را ندارید و باید تا پایان دوره و شروع دوره جدید صبر نمایید و با گروه بعدی کلاس هایتان را ادامه دهید. کلاس های تئوری معمولاً 8 جلسه می‌باشد که شمال 6 جلسه ابتدایی برای آموزش آیین نامه و 2 جلسه پایانی مربوط به مسائل فنی و مکانیک خودرو می‌باشد. زمان جلسات آموزشی 2 ساعته می‌باشد.

توجه نمایید معمولاً اساتیدی که آموزش جلسات آیین نامه را انجام می دهند در انتهای دوره یک آزمون آزمایشی جهت آمادگی از هنرجویان اخذ میکنند تا مجوز شرکت شما در آزمون اصلی را صادر نمایند. این آزمون محک خوبی برای شرکت در آزمون اصلی می‌باشد.

 

پس از پایان دوره آموزشی آیین نامه شما باید در دورهای عملی یا شهری حضور داشته باشید. حداقل جلسات لازم برای شرکت در این دوره 10 جلسه 110 دقیقه ای می‌باشد که شما هزینه این جلسات را در هنگام ثبت نام آموزشگاه پرداخت کرده اید و اگر بنا به نظر استاد آموزش دهنده یا نظر شخصی خودتان تعداد این جلسات را افزایش دهید باید هزینه جدایی را پرداخت نمایید. جدای از نظر استاد پیشنهاد میشود حداقل 2 جلسه دیگر را به جلسات آموزشی خود اضافه نمایید زیرا علاوه بر افزایش اعتماد به نفستان در جلسه آزمون، شما مهارت های لازم بیشتری را از استاد خود فرا میگیرد که میتواند برای سالیان زیادی شما در رانندگی راهنمایی کند.

جلسات آموزشی شهری به صورت تک نفره برگزار می‌شود و زمان جلسات با هماهنگی آموزشگاه و ساعت های خالی استاد شما تعیین میگردد.

انتخاب استاد به اختیار شما می‌باشد، پس حتماً با سایر هنرجویان که دورهای شهری خود را شروع کرده اند مشورت نمایید تا بهترین استاد را انتخاب نمایید. 

نکته مهم برای خانم ها : با وجود اینکه در سالهای اخیر خیلی از اساتید ماهر خانم نیز مشغول به تدریس دوره های شهری هستند، اما خیلی از هنرجوهای خانم علاقه مند هستند که آموزش های خود را تحت نظر یک استاد آقا انجام دهند. از همین رو توجه داشته باشید در این حالت شما باید در تمام جلسات آموزشی یک همراه بزرگسال (بالای 15 سال) شما را در دورها همراهی کند.

پس از پایان دوره آموزش های عملی، همانند دور تئوری استاد یک آزمون آزمایشی از شما اخذ میکند تا هم با شرایط آزمون آشنا شوید و هم شما رو برای شرکت در آزمون اصلی معرفی نماید.

 

پس از پایان کلاس های تئوری و عملی، با هماهنگی آموزشگاه یک روز برای آزمون اصلی شما در نظر گرفته میشود که معمولاً یک روز در هفته این آزمون توسط فرد آزمون گیرنده که خارج از آموزشگاه میباشد (سرهنگ) انجام میشود.

 

روز آزمون

آزمون ها معمولاً ابتدای صبح انجام میشود پس نیاز است شما اول وقت در آموزشگاه خودتان حضور داشته باشید و تأخیر اجتناب کنید تا دچار استرس نشوید.

حتماً مدارک را مانند پوشه ای که آموزشگاه به شما میدهد، اصل شناسنامه و کارت ملی، خودکار جهت آزمون آیین نامه و عینک در صورتی که گواهی پزشک شما با عینک می‌باشد.

ابتدای آزمون شما باید در آزمون عملی شرکت نمایید که معمولاً اول وقت (7صبح برگزار می‌شود) و در همان جلسه آزمون گیرنده برگه شما را صحیح میکند و در صورتی که شما کمتر 3 غلط داشته باشید شما را به آزمون شهری که بلافاصله از آزمون آیین نامه انجام میشود هدایت خواهد کرد اما اگر تعداد غلط های شما بیشتر باشد شما در آزمون مردود شده و دیگر نمیتوانید در آزمون شهری شرکت کنید و باید مجدد در آزمون دوره بعد آیین نامه (معمولاً هفته بعد می‌باشد) شرکت نمایید.

اگر شما در آزمون آیین نامه مجاز شدید، شما در کنار سایر هنرجویان قرار خواهید رفت تا آزمون گیرنده (سرهنگ) به نوبت اسم شما را بخواند و شما با تحویل پوشه و مدارکتان سوار ماشین و پشت فرمان خواهید نشت، در این مرحله شما باید تمام کارهایی که آموزش دیده اید را پس از اجازه از سرهنگ به ترتیب انجام دهید ( تنظیم صندلی، بستن کمربند، تنظیم آینه ها، خلاص کردن دنده، روشن کردن ماشین، خواباندن ترمز دستی).

توجه داشته باشید در هنگام آزمون شهری تمام مسئولیت رانندگی با شما می‌باشد و در صورتی که سرهنگ از شما درخواست هایی داشته باشد که در تضاد با آموزش های شما یا آیین نامه می‌باشد شما نباید این درخواست ها را انجام دهید ( مانند عبور از سرعت مجاز، عبور از خط ممتد، عبور از چراغ قرمز) در صورتی که شما این کارها را انجام دهید حتماً مردود خواهید شد. پس حتماً به یاد داشته باشید گاهی سرهنگ شما را برخی کارهای خلاف میخواهد مورد ارزیابی قرار دهد.

 

در پایان و زمانی که سرهنگ صلاحیت شما را برای دریافت گواهینامه تأیید نماید در پوشه شما مطلبی را قید می‌نماید که شما باید پوشه را به آموزشگاه تحویل دهید و منتظر دریافت گواهینامه خود بمانید تا به آدرس منزل شما ارسال شود.

اما در صورتی که سرهنگ شما تأیید نکرد نگران نباشید شما میتوانید در هفته های آتی مجدد در آزمون شرکت نمایید البته با پرداخت هزینه آزمون مجدد.

 

در پایان امیدوارم آزمون خوبی را با خاطرات خوش و موفقیت پشت سر بگذارید.

 

دانلود فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *